Longines - L2.730.4.18.0
L2.730.4.18.0 Lindbergh's Atlantic Voyage Watch Arabic
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.730.4.18.0 (aka: L27304180) |
| Name: | L2.730.4.18.0 Lindbergh's Atlantic Voyage Watch Arabic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.50 mm |
| Case Lug Width: | 25.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The reference L2.730.4.18.0 'Lindbergh's Atlantic Voyage Watch' is a tribute to Charles Lindbergh's pioneering aviation spirit. It features a stainless steel case of 47.5mm with a hunter style caseback, hiding the automatic caliber L705 chronograph movement.