Longines - L2.768.4.13.2
L2.768.4.13.2 Heritage 1942 White
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.768.4.13.2 (aka: L27684132) |
| Name: | L2.768.4.13.2 Heritage 1942 White |
| Produced: | 2012 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Launched in in 2012 at Longines' 180th anniversary, the Longines Heritage 1942 is inspired by a 1942 13ZN-powered chronograph. It features a round case with a stepped bezel, and round push buttons controlling the caliber L688 chronograph functions. The lacquered dial -white for this version- features 9 Arab numerals to contrast with the dial and a railway-track minute ring as well as a tachymeter scale around its rim.