Longines - L2.792.4.71.2
L2.792.4.71.2 Heritage 1968
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.792.4.71.2 (aka: L27924712) |
| Name: | L2.792.4.71.2 Heritage 1968 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Heritage 1968 L2.792.4.71.2 has a square, Stainless Steel case of 33*33mm, which houses the self-winding caliber L619.2. The dial is Grey.