Longines - L2.811.4.53.0
L2.811.4.53.0 Heritage Military 1918
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.811.4.53.0 (aka: L28114530) |
| Name: | L2.811.4.53.0 Heritage Military 1918 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Longines Heritage Military was introduced in 2016. It's design is based on an original 1918 Longines trench watch. The 2016 version features a 44mm stainless steel case and a black dial with oversized Arabic numerals.