Longines - L2.815.4.23.2
L2.815.4.23.2 Heritage Classic Chrono Stainless Steel / White / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.815.4.23.2 (aka: L28154232) |
| Name: | L2.815.4.23.2 Heritage Classic Chrono Stainless Steel / White / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines L2.815.4.23.2 has a stainless steel case of 41mm, which houses the self-winding caliber L667. The white dial features Arabic numerals.