Longines - L2.816.1.93.2
L2.816.1.93.2 Avigation Big Eye Titanium / Blue
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.816.1.93.2 (aka: L28161932) |
| Name: | L2.816.1.93.2 Avigation Big Eye Titanium / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Avigation Big Eye was introduced at BaselWorld 2017 as a re-edition of a chronograph from 1971. It features a case of 41mm with oversized pushers, and a dial with Arabic numerals and an oversized minute counter. The reference L2.816.1.93.2 pictured here was added in 2020; it features a titanium case and a gradient blue dial. This watch is powered by caliber L688.5.