Longines - L2.816.4.53.2
L2.816.4.53.2 Avigation Big Eye
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.816.4.53.2 (aka: L28164532) |
| Name: | L2.816.4.53.2 Avigation Big Eye |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Avigation Big Eye was introduced at BaselWorld 2017 as a re-edition of a chronograph from 1971. It features a stainless steel case of 41mm with oversized pushers, and a black dial with Arabic numerals and an oversized minute counter. Though this watch is powered by caliber L688, it does not feature the date.