Longines - L2.819.4.93.2
L2.819.4.93.2 Military Watch 38.5
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.819.4.93.2 (aka: L28194932) |
| Name: | L2.819.4.93.2 Military Watch 38.5 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Longines Military L2.819.4.93.2 was introduced at BaselWorld 2018. It features a stainless steel case of 38.5mm, housing the self-winding caliber L888.2.