Longines - L2.819.4.98.2
L2.819.4.98.2 Military Watch 38.5 Philippine Watch Club
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.819.4.98.2 (aka: L28194982) |
| Name: | L2.819.4.98.2 Military Watch 38.5 Philippine Watch Club |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 55 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Longines Military 38.5 was introduced at BaselWorld 2018. It features a stainless steel case of 38.5mm, housing the self-winding caliber L888.2. The pictured reference L2.819.4.98.2 is a limited edition of 55 pieces made for the 10th anniversary of the Philippine Watch Club. It features a special commemorative case back and is delivered with both a calfskin strap as well as a NATO strap.