Longines - L2.822.4.56.9
L2.822.4.56.9 Skin Diver Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.822.4.56.9 (aka: L28224569) |
| Name: | L2.822.4.56.9 Skin Diver Stainless Steel / Black / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Spade |
Description
The Longines Skin Diver was introduced at BaselWorld 2018. Inspired by a watch from the brand's archives, it features a stainless steel case of 42mm and a black dial with 'Old Radium' indexes, that matches the hands. As reference L2.822.4.56.9 it is fitted with a rubber strap.