Longines - L2.824.4.99.0
L2.824.4.99.0 Heritage Military Kuwait
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.824.4.99.0 (aka: L28244990) |
| Name: | L2.824.4.99.0 Heritage Military Kuwait |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Longines Heritage Military 1918 ref. L2.824.4.99.0 is a limited edition of 100 pieces created for the Kuwaiti market. It features a bronze case with titanium back and a green dial.