Longines - L2.825.1.93.2
L2.825.1.93.2 Avigation Watch Type A-7 1935 41 Bronze / Blue / The Hour Glass
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.825.1.93.2 (aka: L28251932) |
| Name: | L2.825.1.93.2 Avigation Watch Type A-7 1935 41 Bronze / Blue / The Hour Glass |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 40 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Longines Avigation Watch Type A-7 1935 ref. L2.825.1.93.2 is a limited edition of 40 pieces created in celebration of the 40th anniversary of The Hour Glass jewelers of Singapore. It features a bronze case with titanium case back and a blue dial with sunburst finish. Though powered by the same L788.2 as the regular production model the date is done away with.