Longines - L2.826.4.53.2
L2.826.4.53.2 Heritage Small Seconds 43mm
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.826.4.53.2 (aka: L28264532) |
| Name: | L2.826.4.53.2 Heritage Small Seconds 43mm |
| Limited: | Yes, 1938 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With the launch of the Longines Heritage Small Seconds early 2019, Longines return to its roots to enhance its Heritage line. Its stainless steel case measures 43mm across. The black dial with painted Arabic numerals features the hours, minutes and a small seconds counter at 6 o'clock. The watch is powered by the hand wound L507 caliber with 40 hours of power reserve. This Longines Heritage is presented on a black leather strap with pin buckle.