Longines - L2.828.4.72.2
L2.828.4.72.2 Heritage 38.5 Hodinkee
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.828.4.72.2 (aka: L28284722) |
| Name: | L2.828.4.72.2 Heritage 38.5 Hodinkee |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Heritage 38.5 reference L2.828.4.72.2 is a limited edition of 500 pieces created for Hodinkee.