Longines - L2.830.4.93.0
L2.830.4.93.0 Heritage Chronograph Tuxedo / Bull's Eye
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.830.4.93.0 (aka: L28304930) |
| Name: | L2.830.4.93.0 Heritage Chronograph Tuxedo / Bull's Eye |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Heritage Chronograph reference L2.830.4.93.0 was introduced in 2020. This vintage-inspired watch has a Stainless Steel case of 40.00, and silver & black 'Bull's Eye' dial with tachymeter scale.