Longines - L2.833.4.99.9
L2.833.4.99.9 Heritage Military Marine Nationale / Fab Suisse
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.833.4.99.9 (aka: L28334999) |
| Name: | L2.833.4.99.9 Heritage Military Marine Nationale / Fab Suisse |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Longines Heritage Military 'Marine Nationale' was introduced in 2020. This watch has a stainless steel case with diameter of 38.50mm, which houses a self-winding movement in the form of caliber L888.2. Reference L2.833.4.99.9 is made for the French market; the differences with the regular model are currently unknown.