Longines - L2.834.4.72.2
L2.834.4.72.2 Silver Arrow
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.834.4.72.2 (aka: L28344722) |
| Name: | L2.834.4.72.2 Silver Arrow |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Longines Silver Arrow reference L2.834.4.72.2 was introduced in 2021. Inspired by a 1950's original this watch has a Stainless Steel case of 38.50mm and a Silver dial. Inside ticks a self-winding caliber L888.5 ND movement.