Longines - L2.836.4.52.9
L2.836.4.52.9 Ultra-Chron Diver Stainless Steel / Black / Bracelet / Box Edition
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.836.4.52.9 (aka: L28364529) |
| Name: | L2.836.4.52.9 Ultra-Chron Diver Stainless Steel / Black / Bracelet / Box Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Ultra-Chron Diver L2.836.4.52.9 was introduced in 2022. Based on the original Ultra-Chron Diver of 1968, this watch features a cushion-shaped case of 43.00mm, water resistant up to 300 meters. Modern upgrades include the self-winding, high-frequency caliber L836.6 within (certified 'Ultra Chronometer' by TimeLab) and the sapphire crystal bezel insert.