Longines - L2.838.4.53.2
L2.838.4.53.2 Pilot Majetek / Calf Green
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L2.838.4.53.2 (aka: L28384532) |
| Name: | L2.838.4.53.2 Pilot Majetek / Calf Green |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, Single Mark |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 25.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Pilot Majetek L2.838.4.53.2 was introduced in 2023 as an hommage to a pilots watch created for the Czech airforce in the 1930's. This watch has a cushion-shaped case with a knurled, rotating bezel, and a black dial with oversized Arabic numerals.