Longines - L4.267.8.73.2
L4.267.8.73.2 Heritage Présence 26.5
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.267.8.73.2 (aka: L42678732) |
| Name: | L4.267.8.73.2 Heritage Présence 26.5 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.40 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The ref. L4.267.8.73.2 Heritage Presence has a pink gold case and an off-white dial with painted Arabic numerals. This watch is powered by caliber L595. Larger variations exist in the ref. L4.767.8.73.2 (34mm) and L4.785.8.73.2 (38.5mm).