Longines - L4.685.2.76.2
L4.685.2.76.2 Heritage Prestige Yellow Gold / Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.685.2.76.2 (aka: L46852762) |
| Name: | L4.685.2.76.2 Heritage Prestige Yellow Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Heritage reference L4.685.2.76.2 has a Yellow Gold case with a diameter of 35.50mm, which houses the self-winding caliber L609.2, and a Silver dial.