Longines - L4.685.4.96.2
L4.685.4.96.2 Heritage Prestige Stainless Steel / Pink
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.685.4.96.2 (aka: L46854962) |
| Name: | L4.685.4.96.2 Heritage Prestige Stainless Steel / Pink |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Heritage reference L4.685.4.96.2 has a Stainless Steel case with a diameter of 35.50mm, which houses the self-winding caliber L615.2, and a pink / salmon dial.