Longines - L4.685.6.56.2
L4.685.6.56.2 Heritage Prestige White Gold / Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.685.6.56.2 (aka: L46856562) |
| Name: | L4.685.6.56.2 Heritage Prestige White Gold / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.50 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Heritage reference L4.685.6.56.2 has a White Gold case with a diameter of 35.50mm, which houses the self-winding caliber L615.2, and a Black dial.