Longines - L4.746.6.72.0
L4.746.6.72.0 Flagship Heritage Yellow Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.746.6.72.0 (aka: L47466720) |
| Name: | L4.746.6.72.0 Flagship Heritage Yellow Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Flagship Heritage is a watch that looks as if it came straight from the 1950's. It has a subtly sized case fitted with a hesalite crystal. The dial features elegant stick markers and time is indicated through hands in dauphine style. Powering this watch is the automatic caliber L609.