Longines - L4.746.8.78.2
L4.746.8.78.2 Flagship Héritage Pink Gold Singapore 40th Anniversary
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.746.8.78.2 (aka: L47468782) |
| Name: | L4.746.8.78.2 Flagship Héritage Pink Gold Singapore 40th Anniversary |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | Yes, 120 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Héritage L47468782 is a limited edition of 120 pieces introduced in celebration of the 40th anniversary of Singapore's independence in 2005. Please note - there appear to be several dial variations out there.