Longines - L4.785.8.73.2
L4.785.8.73.2 Heritage Presence 38.5
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.785.8.73.2 (aka: L47858732) |
| Name: | L4.785.8.73.2 Heritage Presence 38.5 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The ref. L4.785.8.73.2 Heritage Presence has a pink gold case with a diameter of 38.5mm and an off-white dial with black painted Arabic numerals. Two smaller versions exist: L4.267.8.73.2 (26.5mm) and L4.767.8.73.2 (34mm).