Longines - L4.792.8.77.2
L4.792.8.77.2 Flagship Héritage Chronograph Calendar
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.792.8.77.2 (aka: L47928772) |
| Name: | L4.792.8.77.2 Flagship Héritage Chronograph Calendar |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Plexi |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. L4.792.8.77.2 Flagship Héritage features a full calendar chronograph courtesy of its caliber L678. The case is pink gold.