Longines - L4.815.4.09.2
L4.815.4.09.2 Heritage Flagship Moonphase Year of the Dragon
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.815.4.09.2 (aka: L48154092) |
| Name: | L4.815.4.09.2 Heritage Flagship Moonphase Year of the Dragon |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Introduced in 2023, the Longines Flagship Heritage [Moonphase pairs the classic Flagship Heritage design with the self-winding caliber L899.5, which features moon phase and date indicators in a 6:00 sub dial. Reference L4.815.4.09.2 has a Stainless Steel case and a Red dial. This limited edition of 888 pieces was created to commemorate the Year of the Dragon.