Longines - L4.817.4.09.0
L4.817.4.09.0 Flagship Heritage United Arab Emirates
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.817.4.09.0 (aka: L48174090) |
| Name: | L4.817.4.09.0 Flagship Heritage United Arab Emirates |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Eastern Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Flagship Héritage L4.817.4.09.0 is a limtied edition of 200 pieces created for the UAE. It features four Eastern Arabic / Hindi numerals in lieu of the Arabic numerals found on the regular version.