Longines - L4.817.4.79.2
L4.817.4.79.2 Flagship Heritage NRP Sagres
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | L4.817.4.79.2 (aka: L48174792) |
| Name: | L4.817.4.79.2 Flagship Heritage NRP Sagres |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 200 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines Flagship Heritage L4.817.4.79.2 is a limited edition of 80 pieces celebrating the 80th anniversary of the launch of the NRP Sagres (III) tall ship which served as a school ship of the Portuguese navy.