Longines - L3.284.4.96.6
L3.284.4.96.6 Hydronconquest Automatic 30
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.284.4.96.6 (aka: L32844966) |
| Name: | L3.284.4.96.6 Hydronconquest Automatic 30 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
Despite its smaller ladies size housing, the Longines Hydroconquest 30 still packs a serious punch; it is still water resistant up to 300 meters. This watch is powered by caliber L595.