Longines - L3.370.4.87.6
L3.370.4.87.6 HydroConquest 32 Quartz Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.370.4.87.6 (aka: L33704876) |
| Name: | L3.370.4.87.6 HydroConquest 32 Quartz Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest L3.370.4.87.6 is new for 2023. This HydroConquest has a 32.00mm case which is crowned by a revolving bezel with ceramic inlay. The dial is White mother-of-pearl.