Longines - L3.643.4.96.6
L3.643.4.96.6 Hydroconquest Chronograph Quartz
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.643.4.96.6 (aka: L36434966) |
| Name: | L3.643.4.96.6 Hydroconquest Chronograph Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The HydroConquest is Longines' take on the classic dive watch with rotating bezel. In the present configuration, the Hydroconquest has a stainless steel case of 31mm, which houses the quartz chronograph caliber L541.