Longines - L3.647.4.56.6
L3.647.4.56.6 Hydroconquest 39 Quartz Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.647.4.56.6 (aka: L36474566) |
| Name: | L3.647.4.56.6 Hydroconquest 39 Quartz Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The HydroConquest is Longines' take on the classic dive watch with rotating bezel. The present version has a stainless steel case of 39mm and a stainless steel bezel. It is powered by the quartz caliber L263.