Longines - L3.648.4.96.6
L3.648.4.96.6 Hydroconquest Automatic 39
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.648.4.96.6 (aka: L36484966) |
| Name: | L3.648.4.96.6 Hydroconquest Automatic 39 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hydroconquest is Longines' take on the contemporary dive watch. In the present configuration, this watch features a stainless steel case of 39mm with a rotating bezel and a stainless steel bracelet fitted. This Hydroconquest is powered by caliber L633.