Longines - L3.649.4.56.6
L3.649.4.56.6 Hydroconquest Automatic 41
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.649.4.56.6 (aka: L36494566) |
| Name: | L3.649.4.56.6 Hydroconquest Automatic 41 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hydroconquest is Longines' take on the contemporary dive watch. In the present configuration, this watch features a stainless steel case of 39mm with a rotating bezel and a stainless steel bracelet fitted. This Hydroconquest is powered by caliber L633.