Longines - L3.650.4.76.6
L3.650.4.76.6 Hydroconquest Chronograph Quartz
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.650.4.76.6 (aka: L36504766) |
| Name: | L3.650.4.76.6 Hydroconquest Chronograph Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Hydroconquest is Longines take on the contemporary dive watch. In the present configuration, it features a quartz chronograph movement (caliber L541). The stainless steel case measures 41mm across and is fitted with a rotating bezel.