Longines - L3.651.4.96.2
L3.651.4.96.2 Hydroconquest Chronograph Tachymeter Blue Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.651.4.96.2 (aka: L36514962) |
| Name: | L3.651.4.96.2 Hydroconquest Chronograph Tachymeter Blue Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The L3.651 family of Longines Hydronconquest Chronograph feature a stainless steel bezel with four prominent claws. This watch is powered by caliber L667. Reference L3.651.4.96.2 has a blue dial and rubber strap.