Longines - L3.675.4.96.6
L3.675.4.96.6 HydroConquest 39 Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet / Star Navigation
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.675.4.96.6 (aka: L36754966) |
| Name: | L3.675.4.96.6 HydroConquest 39 Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet / Star Navigation |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest L3.675.4.96.6 features a special 'Star Navigation' dial.