Longines - L3.690.4.53.6
L3.690.4.53.6 Hydroconquest Chronograph Quartz
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.690.4.53.6 (aka: L36904536) |
| Name: | L3.690.4.53.6 Hydroconquest Chronograph Quartz |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Hydroconquest is Longines' dive watch par excellence. Water resistant up to 300 meters, in present configuration it features a stainless steel case of 41mm and a quartz chronograph movement.