Longines - L3.694.4.59.6
L3.694.4.59.6 Hydroconquest Automatic 39 Red
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.694.4.59.6 (aka: L36944596) |
| Name: | L3.694.4.59.6 Hydroconquest Automatic 39 Red |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Hydroconquest represents Longines' take on the classic dive watch. In this latest generation, the Hydronconquest features bold Arabic numerals on its dial. The case of the version presented here measures 39mm across; it takes 19mm straps. This watch is powered by caliber L619. Ref. L3.694.4.59.6 has a red bezel.