Longines - L3.741.4.56.6
L3.741.4.56.6 HydroConquest 39 Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.741.4.56.6 (aka: L37414566) |
| Name: | L3.741.4.56.6 HydroConquest 39 Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines Hydroconquest L3.741.4.56.6 has a stainless steel case of 41.00mm, and a Black dial. This watch is powered by caliber L888.2, a self-winding movement with central seconds and date.