Longines - L3.742.4.09.6
L3.742.4.09.6 HydroConquest 41 Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet / Tetra Pak
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.742.4.09.6 (aka: L37424096) |
| Name: | L3.742.4.09.6 HydroConquest 41 Automatic Stainless Steel / Blue / Bracelet / Tetra Pak |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest 41 Automatic L37424096 is a special edition created for Tetra Pak.