Longines - L3.742.4.56.6
L3.742.4.56.6 HydroConquest 41 Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.742.4.56.6 (aka: L37424566) |
| Name: | L3.742.4.56.6 HydroConquest 41 Automatic Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest 41 Automatic L37424566 and L37424966 both feature a stainless steel case - the former paired with a black dial & bezel, the latter dressed in blue. They are powered by the self-winding caliber L888.2.