Longines - L3.743.4.56.6
L3.743.4.56.6 Hydroconquest 41 Quartz Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.743.4.56.6 (aka: L37434566) |
| Name: | L3.743.4.56.6 Hydroconquest 41 Quartz Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines Hydroconquest 41 Quartz Chronograph features a stainless steel case of 41mm, which houses the quartz caliber L440. It is available with either a blue or black dial, both fitted with matching aluminum inserts for the bezel.