Longines - L3.780.4.96.9
L3.780.4.96.9 HydroConquest 39 Automatic Stainless Steel / Blue / Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.780.4.96.9 (aka: L37804969) |
| Name: | L3.780.4.96.9 HydroConquest 39 Automatic Stainless Steel / Blue / Rubber |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest L3.780.4.96.9 is new for 2022. This HydroConquest has a 39.00mm case which is crowned by a revolving bezel with ceramic inlay. The dial is Blue.