Longines - L3.781.3.78.9
L3.781.3.78.9 HydroConquest 41 Automatic Stainless Steel / Rose Gold / Grey / Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.781.3.78.9 (aka: L37813789) |
| Name: | L3.781.3.78.9 HydroConquest 41 Automatic Stainless Steel / Rose Gold / Grey / Rubber |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest 41 reference L3.781.3.78.9 was introduced in 2021. This watch features a stainless steel case of 41mm with bezel and crown PVD coated in rose gold, and a Grey bezel insert matching the Grey dial.