Longines - L3.781.4.98.6
L3.781.4.98.6 HydroConquest 41 Automatic Stainless Steel / Ceramic / France
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.781.4.98.6 (aka: L37814986) |
| Name: | L3.781.4.98.6 HydroConquest 41 Automatic Stainless Steel / Ceramic / France |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest 41 was updated in 2018. This watch features a stainless steel case of 41mm with a ceramic bezel insert, which houses the self-winding caliber L888. It is available in several dial + bezel colors, and it can be fitted with either a stainless steel bracelet or a rubber strap. Reference L3.781.4.98.6 is a limited edition of 500 pieces for the French market. This version has a special matte dial and a unique seconds hand. It is delivered with a special NATO strap.