Longines - L3.782.3.58.9
L3.782.3.58.9 HydroConquest 43 Automatic Stainless Steel - Pink Gold / Black / Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.782.3.58.9 (aka: L37823589) |
| Name: | L3.782.3.58.9 HydroConquest 43 Automatic Stainless Steel - Pink Gold / Black / Rubber |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest L3.782.3.58.9 is new for 2022. This HydroConquest has a 43.00mm case which is crowned by a gold PVD-coated revolving bezel with ceramic inlay. The dial is Black.