Longines - L3.782.4.96.9
L3.782.4.96.9 HydroConquest 43 Automatic Stainless Steel / Ceramic / Blue / Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | HydroConquest |
| Reference: | L3.782.4.96.9 (aka: L37824969) |
| Name: | L3.782.4.96.9 HydroConquest 43 Automatic Stainless Steel / Ceramic / Blue / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Longines HydroConquest 43 was updated in 2018. This watch features a stainless steel case of 43mm with a ceramic bezel insert, which houses the self-winding caliber L888.2. It is available in several dial + bezel colors, and it can be fitted with either a stainless steel bracelet or a rubber strap.